GALÉRIA




English



ORSZÁGOK, KULTÚRÁK, TÖRTÉNELEM / Izrael, Szentföld, Palesztina / Keresztények / Via Dolorosa , Kálvária, Fájdalom útja


Pilátus ítélete így hangzott: Ibis ad crucem! Keresztre mész! A Via Dolorosa , Kálvária, Fájdalom útja, Jeruzsálem óvárosa arab negyedén halad át, „érzelmileg” mégis a keresztény negyedhez tartozik. De vannak az utca környékén görögkeleti, római katolikus, örmény és kopt építmények is, vagy harminc kolostor és templom, melynek legtöbbjét a bizánci korban, a IV- VI. században alapították, emelték. Ezen az úton vitték a hagyomány szerint Jézust a Golgotára, keresztre feszítésének helyére. Keresztény zarándokok végigjárják Krisztus keresztútját, megállnak és imádkoznak azokon a helyeken, stációknál, ahol a hagyomány szerint Jézussal valamilyen jelentős esemény történt. Az ájtatosságon részt vevő zarándokok felváltva viszik a vállukon a Jézus terhét jelképező keresztet.


 

Galrik a tmakrben

Keresztút nyolcadik állomás-VIII. stáció
Keresztút nyolcadik állomás-VIII. stáció. A Szent Charalamposz görögkeleti kolostor falán kőbe vésett kereszt látható. A hagyomány szerint Jeruzsálem asszonyai Jézus szenvedése láttán sírva fakadtak. Jézus azt mondta nekik, hogy ne őt sirassák, hanem maguk és gyermekeik sorsát, ezzel Jeruzsálem pusztulására célzott.
Keresztút negyedik állomása- IV. stáció
Pár lépésre a harmadik stációtól, van a keresztút negyedik állomása. A kereszt súlya alatt görnyedő Jézus találkozik anyjával Máriával. A szinte midig zárva levő kápolna felett egy lengyel szobrász Zielinsky domborműve emlékezik meg a találkozásról. A kápolna mögött az örmény patrciarchatus Fájdalmas Miasszonyunk Temploma van, amelynek a bejárata a harmadik stáció mellett található. Jeruzsálem óvárosa arab negyedében a negyedik stáció oratóriuma előtt az arab bazár a sukk, árusainak portékái vannak kitéve. Keresztény zarándokok számára a látvány megrázó.
Keresztút hatodik állomás- VI. stáció
Keresztút hatodik állomás, VI. stáció. (Church of St. Veronica)A Szent Veronika-templom azon a helyen áll, ahol a keresztény hagyomány szerint Veronika letörölte a keresztet vivő Jézus véres és verejtékes arcát.. A történet nem szerepel az evangéliumokban, csak a XV. Század óta ismert. A legenda szerint Veronika jámbor zsidó asszony megszánta a kereszt terhe alatt görnyedő Jézust, és a kendőjét nyújtotta neki, hogy Jézus megtörölhesse vele az arcát - a kendő megőrizte Jézus arcvonásait. Sok európai templomban őriznek ilyen kendőket. Úgy tartják, hogy az eredeti a vatikáni Szent Péter székesegyházban van.
Keresztút ötödik állomás- V. stáció
Keresztút ötödik állomás, V. stáció. A franciskánus kápolna feletti feliraton olvashatjuk Cirenei Simon itt vette át a keresztet Jézustól és vitte tovább a Golgotára. A kápolna bejárata mellett levő mélyedés akkor alakult ki, amikor a kereszt súlyától elfáradt Jézus a sziklának támaszkodott. Márk, Máté, és Lukács egyaránt beszámolt erről az eseményről. A négyzet alakú kereszt és annak sarkaiban a négy kis kereszt Jézus testének és négy sebének jelképe. A kápolna bejárata felett látható kereszt a ferencesek szimbóluma.
Keresztút hetedik állomás- VII. stáció
Keresztút hetedik állomás, VII. stáció. Jeruzsálem óvárosa arab negyedének legforgalmasabb része a szuk hán ez-zeit utca, amely a damaszkuszi kaputól szinte az egészen a zsidó negyedik tart. A hajdani heródesi városkapunál esett el újra Jézus. Ennek az emlékét őrzi a ferencesek által 1875-ben épített az igazság kapujának nevezett kápolna.

Kapcsolod tmakrk

Keresztút első állomása- I. stáció
Keresztút második állomása- II. stáció
Keresztút harmadik állomása- III. stáció
Keresztút negyedik állomása- IV. stáció
Keresztút ötödik állomás- V. stáció
Keresztút hatodik állomás- VI. stáció
Keresztút hetedik állomás- VII. stáció
Keresztút nyolcadik állomás-VIII. stáció
Keresztút kilencedik állomás- IX. stáció